... aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę

Zmniejsz koszty firmy i przenieś ją do Anglii!

Dzięki rabatom (abonament 0 zł) Twoja szczędność roczna będzie wynosić 16 200zł!

Nie licz na emeryturę z ZUS. Sam zadbaj o swoją przyszłość!

Dzięki rabatom (abonament 0 zł) Twoja szczędność roczna będzie wynosić 16 200zł!

Newsletter

Aby natychmiast otrzymać materiały dot. optymalizacji podaj swój mail i imię.

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?


A A A


mały zus - niski zus tylko z DEZI.PL

Składki ZUS cały czas rosną.
Dzięki nam uwolnisz ponad 16 000 zł na rozwój firmy, potrzeby własne lub inwestycje

Dzięki nam możesz optymalnie zarzadzać kosztami
ubezpieczeń społecznych w swojej firmie.

FAQ - najczęściej zadawane Pytania i Odpowiedzi

Weszliśmy do Unii, skorzystajmy z możliwości jakie oferuje wspólny rynek. Pamiętajcie, że Wasze decyzje są chronione przez unijne prawo. Reasumując - mamy już wybór, nie jesteśmy już skazani na polski ZUS, urząd skarbowy, polską samobójczą politykę gospodarczą, czy głodową emeryturę.


Na poczatek cenna uwaga klienta:


z p. Pawłem ( dezi.pl ) pisałem, ale widać nie nadajemy na jednej fali, jak widać. Moi klienci nie mogą zostać bez odpowiedzi i pewności dobrego wyboru. P. Paweł ma inną strategię. Albo samemu trzeba czytać i szukać inf na jego stronach, albo trzeba uczestniczyć w konferencji (tu często nie jest to możliwe ze względu na inne własne terminy).


Odpowiadam: Ilu przedsiębiorców tyle pytań a temat dotyczący prowadzenia działalności międzynarodeowej ( bo tym właśnie jest Optymalizacja podatkowa) jest tak rozległy że nie sposób omawiać z każdym zainteresowanym osobno. Dlatego równiwż prócz ogólnej edukacji prowadzone są odpłatnie indywidualne konsultacje. Koszt wynosi 250 zł - to nie wiele w zamian za pełną wiedzę bez ograniczeń czasowych. Zgadza sie jedno, ze aby prowadzic dzialalnosc gospodarcza, szczegolnie na terenie innego kraju, nalezy chociaz troszke się wysilic po to, aby przynajmniej ogolnie poznac zasady w/g ktorych przyjdzie nam dzialac - to ważne. Szczegoły juz niekoniecznie, bo od tego jest wlasnie nasza opieka ksiegowa.

 

 Pytania i odpowiedzi

TUTAJ fragmenty maili od Klientów i odpowiedzi na zadawane pytania gdzie m inn. przeczytasz: Co zrobić by wynagrodzenia z brytyjskiej spółki nie podlegały pod Polski ZUS? ; Kiedy, gdzie i jak? - czyli wszystkie informacje na temat uzyskania National Insurance Number ; Co z otrzymaniem potwierdzenia podlegania pod brytyjski system ubezpieczen - A1? ; Otrzymując wynagrodzenie w UK i płacąc zdrowotne gdzie mam ubezpieczenie? ; Chcę unikać podatków więc jaka byłaby to ta pensja minimalna ? itd.

 

Czy każdy może otworzyć spółkę LTD w UK?

Tak, ale nie każdą działalność można prowadzić z terenu Polski, Niemiec czy Czech, mając spółkę brytyjską. Polska i Wielka Brytania należą do Unii Europejskiej. Polacy, Czesi, Węgrzy, Brytyjczycy, Niemcy ..... mogą swobodnie prowadzić działalność i zakładać spółki na całym rynku unijnym. Oczywiście nie ma większego znaczenia, z którego kraju Unii są Twoi klienci, mogą to być sami Czesi, Słowacy czy Polacy.Czy można przenieść swoją działalność i uruchomić spółkę LTD (odpowiednik polskiej spółki z.o.o) zależy od kilku czynników. Generalnie można uruchomić lub przenieść dowolne firmy, które nie wymagają posiadania sklepu, stoiska czy warsztatu na terenie Polski. Mogą to być przykładowo: sklepy internetowe, firmy doradcze i konsultingowe, firmy z branży IT, graficy, designerzy, właściciele stron internetowych, twórcy ..... oraz pozostałe, które nie mają potrzeby rejestrowania oddziału na terenie Polski. Dla pewności radzimy skonsultować tą kwestię z doświadczonym księgowym lub doradcą finansowym, który działa na terenie UK i zna unijne przepisy.

 

Czy opłaca się Spółka z o. o. i dlaczego?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: opłaca się bardziej, niż jest to przyjęte w ogólnej świadomości przedsiębiorców. Często nikt nie rozważają nawet takiej możliwości, a szkoda, bo w niektórych przypadkach decydując się na spółkę z o.o. możemy wiele zyskać....i na dodatek wcale nie jest to takie trudne.   Kliknij w link i przeczytaj dlaczego się opłaca.

 

Czy muszę teraz wyjechać do UK w celu wyrabiania numeru NIN?

Przy otwieraniu spółki można wyrobić numer NIN później. Do tego czasu, posiada Pan/i Temporary NIN, tymczasowy numer ubezpieczeniowy. Jednak w przypadku chęci uzyskania przez Pana/ią emerytury brytyjskiej numer NIN jest niezbędny. Dlatego też rekomendujemy wyjechać do Anglii w ciągu pierwszego roku, maksymalnie dwóch lat, dla przejrzystości urzędowej.

 

Czy muszę mieszkać w UK zeby uruchomić Spółkę ?

Nie, nie musisz mieszkać w UK, aby być właścicielem czy wspólnikiem w spółce LTD (odpowiednik polskiego spółki z.o.o.) i prowadzić interesy na terenie dowolnego kraju Unii. Można mieszkać w dowolnym państwie Unii, także i w Polsce. Dotyczy to jednak spółek. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób prywatnych prowadzących działalność gospodarczą tzw. self employed (samozatrudnienie), taka osoba musi mieszkać na terenie UK. Poradnik ten dotyczy przede wszystkim osób, które chcą założyć w UK spółkę LTD, a prowadząc spółkę możesz mieszkać gdzie tylko chcesz.


Czy ma znaczenie, że mieszkam w Polsce, a firmę mam zarejestrowaną w UK?

W przypadku spółki LTD nie ma znaczenie z jakiego kraju Unii jesteś, istotne jest jedynie, że jako centrale firmy wybrałeś UK. Nie ma znaczenia, czy Twoimi klientami są Niemcy, Polacy czy inne nacje zamieszkujące Unię. Wolność gospodarcza jest regulowana i chroniona przez unijne przepisy i rzadko który kraj próbuje je łamać, szczególnie że grożą z tego tytułu poważne konsekwencje. Nie zapominajmy, że w przypadku firmy zarejestrowanej w UK podlegasz prawu brytyjskiemu. Polskie organy skarbowe, czy urzędnicy Zusu powoli uczą się przepisów unijnych i zdają sobie sprawę, że Polska jest w Unii i musi przestrzegać unijnych przepisów.


Jeśli chodzi o kwestie związane z prowadzeniem firmy w UK i Polsce to różnice są jeszcze bardzo duże. Zapewne z czasem i polskie urzędy skarbowe osiągną taki poziom jak brytyjskie. Różnica polega przede wszystkim na prostocie i niezmienności brytyjskich przepisów. Brytyjski urząd skarbowy ma Ci przede wszystkim pomagać. Może to w polskich warunkach zabrzmi dziwnie, ale jeśli Ty odniesiesz sukces odniesie go w pewnym sensie również brytyjski urzędnik, który zdaje sobie sprawę, że utrzymywany jest z Twoich pieniędzy. Oczywiście jeśli próbujesz notorycznie oszukiwać urząd skarbowy czekają cię konsekwencje takich działań.

 

Rezydentura podatkowa oraz inne pytania zadane na konferencji z przedsiebiorcami: przeczytaj TUTAJ

 

Czy muszę znać język angielski, aby otworzyć spółkę LTD w UK? Jak często muszę przyjeżdżać do UK?

Twój kontakt z brytyjskim urzędem ogranicza się tylko do jednego spotkania w sprawie wyrobienia karty Europejskiego Ubezpieczenia (National Insurance Number). Wszystkie inne sprawy będzie prowadzić za Ciebie biuro księgowe poprzez internet. Umawiając się na w/w spotkanie możesz poprosić o udział tłumacza, tak więc nie musisz nawet znać języka. Kontakt z polskim biurem księgowym, jak sama nazwa wskazuje również będzie w języku polskim.

 

Pracownik w firmie. Jak wygląda kjwestia zatrudnienia?

Jeśli osoba, z którą współpracujemy ma zarejestrowaną działalność gospodarczą to po prostu wystawiany jest rachunek/fakturę.
Jeśli osoba nie ma działalności gospodarczej to trzeba ją zatrudnić, w tym celu potrzebny jest NIN (karta Europejskiego Ubezpieczenia - National Insurance Number). Dla firmy LTD każdy zatrudniony pracownik musi posiadać NIN.

Przykład rozliczenia pracownika/dyrektora (przy zarobku brutto 800 funtów):
Podatek 800 funtów - 675 funtów = 125 * 0.2 = 25 funtów
Ubezpieczenie 800 funtów - 634 funtów = 166 * 0.12 = 19.92 funtów
Do wypłaty netto: 755.08 funtów

Spółka ma obowiązek opłacać ubezpieczenie za pracowników zarabiających ponad 624 funtów miesięcznie w wysokości 13.8% nadwyżki. W powyższym przypadku spółka będzie musiała odprowadzić za pracownika 24.29 funtów. Jest to odpowiednik polskiego ZUSu pracodawcy. To nie żart 24,29 funtów (trochę powyżej 100 zł).

Reasumując:
Brytyjski ZUS to 12% i płacony jest po przekroczeniu 634 funtów miesięcznie (5 zł funt = 3,1 tys. zł). Wtedy płacimy stawkę 12% od nadwyżki. Po przekroczeniu natomiast 624 funtów miesięcznie spółka zapłaci ubezpieczenie pracodawcy od nadwyżki wg stawki 13.8%.

Jedyne zmartwienie pracownika w Polsce jest takie, że będzie musiał sam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce z załącznikiem ZG, gdzie deklaruje przychód osiągnięty za granicą.
Standardowe rozliczenie roczne z dołączonym drukiem ZG (Formularz PIT/ZG jest załącznikiem do zeznań PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38).

 

Czy wartość udziałów, jakie podaje, będę musiała od razu uiścić? Czy w przypadku, gdy będę się ubiegała o kredyt, to ta kwota musi być na koncie firmowym?

Wartość udziału, jakie Pan/i wnosi, wpłaca do kasy spółki lub na rachunek bankowy. Tej, kwoty nie trzeba uiszczać od razu, jest to kwota deklarowana, ze taka Pani posiada i to jest wartość Pana/i udziałów. Tu przy rejestracji spółki potrzebujemy tylko dokumentu ze taka kwota została uiszczona do kasy spółki. Po ewentualnej rejestracji otrzymałaby Pani angielski petty voucher (jest to dokument -deklaracja o wpłacie), gdzie musi Pani wpisać kwotę, podpisując się. I przesyła Pani tylko do nas skan tego podpisanego dokumentu. Przy uzyskaniu kredytu wtedy jak najbardziej ta kwota jest potrzebna na koncie spółki.

 

Czy jako spółka angielska będę mógł/a nadal współpracować z firmami, z którymi miałam podpisane umowy dotychczas, jako jednoosobowa działalność?

Tak, jest taka możliwość. Należy w tym wypadku porozumieć się z partnerskimi firmami w sprawie zmiany umowy. Wystawia Pani wtedy faktury z polskiego oddziału, bo działalność jest prowadzona na terenie naszego kraju.

 

Czy rachunki będę wystawiać na angielską firmę (czy oddział polski)?

Jeżeli działalność lub usługa będzie odbywała się na terenie Polski, oczywiście z oddziału. Aby dodać prestiżu na rachunku można wpisać adres oddziału i dopisać: z siedziba....... I tu angielski adres.

 

Czy musze mieć rachunek bankowy dla firmy?

Tak. Należy otworzyć konta firmowe dla siedziby w Anglii i dla oddziału. Oczywiście można je otworzyć w polskim banku. Po otrzymaniu od nas tłumaczenia przysięgłego brytyjskiej umowy, można otworzyć już rachunek dla siedziby. Po otrzymaniu dokumentów z KRS, zakładamy konto dla oddziału.

 

Jaka jest procedura założenia konta firmowego i osobistego w Anglii?

Konto firmowe zaklada sie u doradcy biznesowego ktory dostepny jest w kazdym banku w UK. Wniosek o zalozenie konta biznesowego mozna zlozyc online lub zadzwonic do banku i umowic dogodny termin spotkania. Mozna sprobowac tez "wejsc z ulicy" i zalozyc konto. Zarowno do konta osobistego jak i firmowego nalezy wykazac sie adresem zamieszkania w UK i przedstawic pracownikowi banku potwierdzenie takiego adresu (np umowe najmu lub rachunek za media)

Który bank Państwo polecacie? (chodzi o jak najmniejsze opłaty w przypadku konta firmowego i ew. konto osobiste bezpłatne).

Konta osobiste w UK sa bezplatne dla wszystkich a firmowe w wiekszosci bankow przez pierwsze 12-18 mcy, potem jest to koszt okolo 6-10GBP miesiecznie. Nie polecamy zadnych specyficznych bankow w celu zalozenia konta. Procedury we wszystkich sa takie same, dostep online do konta tez takze kwestia wyboru. Ja osobiscie posiadam konta w Lloyds Bank i bardzo sobie go chwale ale sa klienci, ktorzy na niego narzekaja, wiec jak Pan widzi wybor nalezy do Pana.

 

Jakie są terminy rozliczeń podatkowych dla Ltd ?

Jesli chodzi o terminy rozliczen z tytulu prowadzenia spolki Ltd w UK to pierwszy termin rozliczenia podatku dochodowego od osob prawnych jest 9 mcy po rocznicy powstania spolki a wiec w przypadku Pana spolki na rozliczenie podatku dochodowego od osob prawnych w UK jest jeszcze czas.
Co do rozliczenia podatku dochodowego od osob fizycznych to termin jest do 31/10 kazdego roku za poprzedni rok podatkowy konczacy sie kazdego 5go kwietnia. W przypadku Dyrektorów którzy nie pobierają pensji Dyrektorskiej takiego obowiazku nie bedzie poniewaz za ewentualne wyplaty jakich Pan dokonuje ze swojej firmy na swoje osobiste kono traktowane jak zaliczki na dywidende, ktora rozliczona bedzie tez po zakonczeniu pierwszego roku obrotowego spolki czyli po 12 mcach jej dzialalnosci.
Gdyby jednak udalo sie uzyskac nr pracodawcy dla spolki (niezbedne dla zgloszenia wyplat pensji z tytulu wykonywania umowy o prace dla Dyrektora) to ewentualne wyplaty na konto Dyrektora mozna potraktowac jako pensje (wyngrodzenia z tytulu umowy o prace) i wtedy do 31/10/2014 trzeba zlozyc rozliczenie ososbistych dochodow (podatek dochodowy od osob fizycznych) a w Polsce doliczyc wyplaty tychze wynagrodzen za okres do 31/12/2013 do rozliczenia rocznego PIT na zalaczniku PIT-Z.
Ważne:
Do uzyskania nru pracodawcy w UK niezbedny jest nr NIN przynajmniej jeehdnego Dyrektora.

 

Jak sprawa wygląda z kosztami. Co można umieścić w kosztach mieszkając w Polsce?
W koszty możemy zaliczyć wszystko co jest związane tylko i wyłącznie z prowadzoną działalnością. Jeśli praca prowadzona jest w domu np: w pomieszczeniu zajmującym 1/3 powierzchni domu czy mieszkania - w takiej właśnie proporcji możemy wliczyć w koszty koszt wynajmu, opłat, telefonu czy internetu. Pozostałe koszty jak strona internetowa i usługi z tym związane idą całkowicie w koszty. Dodatkowo jeśli wykorzystuje się swój prywatny samochód do celów działalności możemy wliczyć w koszty paliwo (przelicznik 0.45 pensów za każdą przejechaną mile).
Kwestia kosztów w brytyjskiej spółce jest tak uregulowana, że nie ma większych wątpliwości i nie jest różnie interpretowana. To jest zaleta stabilności i niezmienności brytyjskiego prawa.


Jaką pieczątkę muszę w związku z założeniem spółki wyrobić? (z adresem angielskim i nazwą angielską czy z adresem oddziału w Polsce i nazwą polską) ?

Pieczątki należy wyrobić i dla oddziału i dla siedziby. W czasie, gdy np. będziemy oczekiwać na dokumenty z KRS o otworzeniu oddziału, może Pani wyrobić tymczasowa pieczęć "Spółka w organizacji”. Tylko w tym czasie, gdy nie zostanie Pani nadany jeszcze numer KRS nie może Pani wystawiać faktur, bo nie będzie można tego wliczyć w koszty, ale działalność może Pani prowadzić już po otrzymaniu dokumentacji z Anglii i otworzeniu rachunku dla siedziby angielskiej.

 

 

Mam obecnie 2 faktury na firmę na telefony komórkowe i 1 na stacjonarny oraz o miesiąc jakieś faktury ze stacji paliw. Czy po uruchomieniu spółki i oddziału w Polsce będę musiała te umowy przenieść umową cesji na firmę - spółkę angielską czy oddział polski?

Na oddział polski. ( proponujemy jednak  niezależną Sp zoo)

 

Czy muszę wystawiać faktury jako polski oddział? Jakie faktury będę mogła wystawiać na oddział polski, a jakie na siedzibę w Anglii?

Tak naprawdę można wystawiać i tu, i tu faktury. Jeżeli będzie Pani wystawiała faktury na Anglię na przykład, nasze biuro dołoży wszelkich starań, aby wygenerować koszty na spółkę ( w Anglii o wiele prościej jest włożyć cos w koszty firmy, maja łatwiejsze przepisy, żeby można było wyjść na 0).Podobnie jest, gdy wystawia się faktury na oddział. Jeżeli zdecydują się Państwo na współpracę z naszym biurem księgowym, nasze doświadczone księgowe są do Państwa dyspozycji. Można zawsze się skontaktować i poradzić się, jaka fakturę wystawić, lub jak zredukować koszty. Abonament obejmuje porady podatkowe, oczywiście bezpłatne.

 

 

Od jakiej dochodu i obrotu zaczyna się płacić brytyjski ZUS i podatek?

W firmie LTD zatrudniasz się jako dyrektor np. z wynagrodzeniem 624 funtów (około 3,1 tys. zł przy kursie 5 zł = 1 funt). Przy takim poziomie wynagrodzenia nie płaci się ani podatku ani ubezpieczenia, ale masz prawo do wszelkich świadczeń zdrowotnych. Zostanie wyrobiona karta Europejskiego Ubezpieczenia (National Insurance Number - angielski numer ubezpieczenia).

Druga ważna sprawa jest taka, że kwota wolna od podatku w Polsce to 3091 zł.
Kwota wolna od podatku (tzw. Personal Allowance) w UK wynosi 8105 funtów brutto (ponad 40 tyś zł, kwota na rok podatkowy 2012/2013).

W odróżnieniu od Polski podatek VAT płaci się w miesiącu, w którym faktycznie pieniądze spłynęły na twoje konto. Tak więc jeśli wystawisz fakturę, a firma nie zapłaci przez np: pół roku, to nie musisz płacić VAT-u.

 

 

Kiedy spółka płaci podatek dochodowy?

Podatek spółki tzw. Corporation Tax jest płacony od zysku w wysokości 20% po odliczeniu wszystkich kosztów z tym związanych. Kwota wolna od podatku odnosi się tylko i wyłącznie do osób fizycznych, jak dyrektor czy pracownik. Spółka nie ma oczywiście żadnej kwoty wolnej od podatku, po prostu płaci podatek (Corporation Tax) od zysku wg stawki 20%.

Przykład:
Roczne przychody spółki 10 000 funtów
Koszty materiałów, narzędzi ..... 500 funtów
Koszty wynagrodzenia dla dyrektora 7488 funtów
Telefon / Internet 180 funtów
Wynik z działalności to zysk w wysokości 1832 funtów, z czego mamy do zapłacenia podatku 366 funtów, czyli 20% z zysku.


Jak zwiększyć kwotę wolną od podatku?
Najprościej dołączyć do grona współwłaścicieli członka swojej rodziny np: żonę czy męża. Przy założeniu, że obydwoje będą wypłacać 624 funtów, czyli maksymalną miesięczną kwotę wolną od podatku. Obydwoje będą mogli wypłacać 2x624 funtów i nie zapłacą z tego tego tytułu podatku.


Czy z konta firmowego spółki można dowolnie dysponować pieniędzmi, czy tylko w ramach wypłaty pensji (w kwocie wolnej od podatku).
Z konta firmowego pieniądze mogą być wypłacane jako wynagrodzenie bądź dywidenda. Środki z konta bankowego mogą być przeznaczone bezpośrednio na pokrycie wydatków biznesowych.
Prąd, czynsz czy internet musi być opłacany z prywatnych środków, są to bowiem prywatne wydatki tylko w pewnej części związane z działalnością.

 


Jakie są inne możliwości wypłaty pieniędzy oprócz pensji?
Poprzez dywidendę. Dywidenda do 35000 funtów (około 175 tysięcy złotych, zakładając, że 1 funt = 5 zł) nie jest w Anglii opodatkowana. Niestety jako obywatel polski musisz odprowadzić 9% podatku (konieczne jest rozliczenie w polskiej skarbówce). Przy czym należy pamiętać, iż dywidenda jest wypłacana tylko z zysku tzn. nie ma mowy o dywidendzie gdy spółka wykazuje stratę - wtedy każda wypłata jest postrzegana jako wynagrodzenie.

 


Jak często można wypłacać dywidendę?
W Wielkiej Brytanii rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia. W tym okresie można wypłacić 35000 funtów bez podatku. Jeżeli w spółce mamy np: 2 udziałowców to każdy z nich ma prawo wypłacić 2x35000 funtów.

 


Jaki jest podatek z dywidendy powyżej 35 tysięcy funtów?
Powyżej 35 tysięcy funtów płacimy podatek wg stawki 10%.Czy muszę zgłaszać Pit (np: roczny) albo jakiś inny dokument do polskiego urzędu skarbowego?
W polskim urzędzie skarbowym należy złożyć jedynie rozliczenie roczne z dołączonym drukiem ZG (Formularz PIT/ZG jest załącznikiem do zeznań PIT-36, PIT-36L oraz PIT-38).

 

 

Jaką nazwę będę miała podać np. na stacji paliw? (angielską czy polską)

Polską, czyli oddział lub  Sp zoo

 

Jeśli założymy spółkę w cztery osoby, to czy kwota 709 zł plus 120 zł to jest cena od osoby czy od spółki?

Kwota 709 zł jest to opłata za całą spółkę. Jeżeli wszystkie 4 osoby będą chciały być ubezpieczone a nie są ze sobą spokrewnione, to będą musiały się zatrudnić i  od każdej z osób będzie pobierana opłata 120 zł. Opłata za ubezpieczenie ZUS musi być przelewane z miejsca zatrudnienia, czyli w tym wypadku, konta bankowego oddziału spółki.

 

 

Czy jeżeli otworzymy spółkę w 4 osoby to każdemu przysługuje emerytura? Czy wszystkie 4 mogą być dyrektorami?

W spółce brytyjskiej, może być maksymalnie 3 dyrektorów. W naszym abonamencie jest jeden dyrektor, za każdego kolejnego dyrektora, jest dopłata do abonamentu 100 zł. Jeżeli chodzi o emeryturę brytyjską, aby wszystkim osobom odkładały się składki emerytalne, nie muszą być dyrektorami, mogą być chociażby członkami zarządu (np. z udziałami lub bez) na zatrudnieniu w siedzibie w Anglii. Takie sprawy załatwia nasze biuro księgowe.

 

 

Po 7,5 latach przysługuje emerytura 107 GBP, więc, przy jakim ZUS taka emerytura przysługuje i ewentualnie, jakie są alternatywy?

Po 7,5 roku w okresie 30 lat pracy, mają Państwo prawo o ubieganie się o emeryturę brytyjską. Emerytura by wynosiła na dzień dzisiejszy, £107 tygodniowo, czyli miesięcznie  £420 co daję kwotę ok 2200 zł. Żeby uzyskać większą emeryturę z przychodu działalności w Polsce wynika, że nawet przy zyskach 140 tys. rocznie, emerytura ZUS’owska wynosi ok 850-1000zł więcej info na ten temat jest tutaj: https://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=2808 Aby zwiększyć emeryturę, należałoby płacić więcej z tytułu składek, czyli zatrudnić się na etacie, na sporą kwotę. Więc to się nie opłaca.

Lepiej zaoszczędzone środki spożytkować obejmując udziały w powołanych wraz z EIG spółkach celowych: https://www.pawelkurnik.pl/projekty

 


Czy przepracowane lata w Polsce będą brane pod uwagę przy wyliczeniu emerytury?
Tak, wszystkie lata przepracowane w Polsce (lub innym kraju Unii) będą wliczane. W UK istnieje specjalna instytucja zajmująca się prognozowaniem wysokości emerytury. Szczegóły pod linkiem: direct.gov.uk
Należy jednak brać pod uwagę sytuację polskiego ZUS, dlatego kwoty z przepracowanych w Polsce lat będą niestety symboliczne. Od jakiegoś czasu ZUS przesyła takie rozliczenia prowadzącym działalność gospodarczą, tak więc już zapewnewszyscy wiedzą o czym mowa.

 

Czy będę płatnikiem VAT w Anglii/ Polsce?

Do momentu nie przekroczenia kwoty 77 000 GBP rocznie obrotu firmy, nie. Przy rejestracji Pana spółki do KRS w Polsce, Pan/i decyduje czy chce być płatnikiem VAT.

 

Czy Wasza księgowość w ramach abonamentu będzie rozliczać faktury wystawione na terenie Polski dla polskich kontrahentów ?

Tak, posiada Pan kompleksową obsługę spółki i oddziełu.

 

Jaki jest podatek VAT w Anglii?

Podatek VAT w Anglii wynosi 20%.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru lub usługi daje możliwość nabycia towaru/usługi bez podatku VAT.

Podatek VAT od towarów w obrocie handlowym pomiędzy podatnikami VAT w państwach członkowskich Unii Europejskiej nie jest pobierany na granicy, gdyż w ramach UE nie istnieją granice celne, a wspólny rynek wewnętrzny (common market).

Co do zasady, jeśli dokonujesz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz polskiego kontrahenta, to transakcja jest opodatkowana w kraju nabywcy. W kraju dostawcy (a więc w Wielkiej Brytanii), stosuje się stawkę 0%.

Zamiast deklaracji SAD, występujących w transakcjach importowych i eksportowych z krajami trzecimi, w Polsce nałożono na podatników tzw. rozszerzony obowiązek informacyjny w deklaracji VA-T7 oraz obowiązek składania dodatkowych informacji w tzw. zeznaniach podsumowujących (INTRASTAT i kwartalne VAT/UE). Są to jednak obowiązki kontrahenta polskiego.

Podatnik (nabywca wewnątrzwspólnotowy) rozlicza do 25. dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni podatek VAT w deklaracji VAT-7 według stawki obowiązującej w kraju, do którego są przywożone towary, a więc kraju, w którym kończy się transport tych towarów.

Z punktu widzenia podatku VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) i wewnątrzwspólnotowe nabycie usług (WNU), jest po dacie akcesji Polski do UE stosunkowo atrakcyjne – nie trzeba wykładać podatku przy odprawie, podatek należny od WNT i WNU staje się jednocześnie w tym samym już miesiącu podatkiem naliczonym i w deklaracji VA-T7 podatnik wychodzi „na zero”, nic nie musi odprowadzać do urzędu.

 

 

Czy jeżeli jako oddział w PL kupie od firmy angielskiej towar to zapłacę firmie angielskiej 0% VAT. Sprzedając w PL dalej ten towar naliczam 23% VAT?

Przy poinformowaniu wcześniej naszej księgowości o danej transakcji, otrzyma Pan/i do podpisu deklarację VAT’u Unii Europejskiej. Tylko przy posiadaniu NIP-u Europejskiego transakcja na takich warunkach jest możliwa. Wtedy wówczas dokonuje Pan zakupów z 0% Vatem, i jest możliwa sprzedaż na terenie Polski z Vatem.

 

 

Zakładając spółkę w dwie osoby, czy kwota 120 zł ubezpieczenia obejmuje wszystkie osoby w spółce?

Jeżeli Państwo chcą być oboje ubezpieczeni, a nie są Państwo spowinowaceni, to oboje Państwo płacicie oddzielnie za ubezpieczenie. Czyli 120 zł od osoby. W przypadku małżeństwa, któreś z małżonków może wziąć współmałżonka na książeczkę ubezpieczeniową NFZ.

 

 

Kto będzie fizycznie opłacał składkę NFZ (120 zł) czy bezpośrednio ja, czy poprzez przelew do Waszego biura księgowego?

Przelew musi wypływać z konta bankowego oddziału. Dlatego też fizycznie robi to Pan/i, bo nasze biuro nie ma dostępu do Państwa konta. Oczywiście nasze biuro wypełni wszelkie formalności z tym związane, takie jak – wykonanie umowy o zatrudnienie, przesłanie Państwu informacje z danymi do przelewu i dokładną kwotą.

 

 

Kto będzie sporządzał i przesyłał, co miesięczne dokumenty rozliczeń finansowych firmy (spółki) do Urzędu Skarbowego?

Nasze biuro rachunkowe jest reprezentantem Pana spółki w urzędach, dlatego też dokonujemy wszelkich formalności w związku z raportami.

 

Chciałbym zatrudnić się w spółce w UK z pensją (ok 500 funtów), aby mieć prawa do emerytury. Czy Państwo to umożliwiają?

W spółce zakładanej przez nas, będzie Pan zatrudniony, to będzie to kwota £630 , co daje Panu prawo do późniejszej emerytury.

 

Czy w ogóle spółka jednoosobowa jest możliwa?

Spółka może być jednoosobowa, z tym, że jeżeli będziemy otwierać oddział w Polsce, w KRS, urząd będzie uważał tą spółkę za jednoosobową działalność i z tego tytułu upomni się o pełny ZUS, czyli kwotę ok. 1000 zł.

 

Czy musi być tzw. figurant? ( gdzie miałby pracować)?

Figurant w spółce jest rekomendowany przez nasze biuro, ze względu na urzędy, aby Państwo nie mieli nieprzyjemności z tytułu ZUS ’u. Figurant może być  tylko współzałożycielem spółki, wtedy nie ma żadnych udziałów i praw takich, jakie ma dyrektor. W tej sytuacji nie jest w ogóle zatrudniony. Widnieje tylko w dokumentach spółki (jest w zarządzie).

 

Chcielibyśmy założyć spółkę z kolegą, który prowadzi działalność usługową, ja zaś zajmuję się handlem. I Nasza spółka będzie działała w dwóch branżach. Czy można rozliczać spółkę z dwóch działalności oddzielnie?

Spółka może działać w wielu branżach, jednak proszę uwzględnić fakt, iż w tym wypadku musi być prowadzona jedna księgowość. Spółka jest jedną spójną firmą, niezależnie ile i jakie usługi świadczy. Czyli Panowie byli by rozliczani łącznie za działalności.

 

Czy jakieś działania muszą być prowadzone przez spółkę LTD?

Spółka musi generować koszty i przychody również w Anglii, dodatkowo będzie prowadzony, co miesięczny raport z działalności Oddziału do siedziby matki w UK przez naszą księgowość. Aby siedziba nie była uznana za nieczynną działalność, nasza księgowość zajmuję się generowaniem faktur pomiędzy siedzibą a oddziałem Państwa spółki, wychodząc w rozliczeniu księgowym na 0.

 

Czy można założyć na odział PL dwa różne konta bankowe, aby różne usługi były rozliczane poprzez różne konta.

Mogą Państwo otworzyć dowolną ilość kont bankowych na oddział, które muszą być zgłoszone do KRS.

 

Posiadam już karty EHIC oraz numer NIN czy to do czegoś to się przyda, a może ułatwi całą procedurę zakładania spółki?

Karty EHIC nie są potrzebne przy rejestracji spółki. Fakt posiadania numerów NIN zdecydowanie ułatwi Panu ubieganie się o emeryturę, bo w tym wypadku nie będzie Pan/i musiał/a wyrabiać jej na nowo. Numer NIN jest nadawany dożywotnio. W przypadku posiadania numeru NIN, należy nam go podać w przy rejestracji spółki, ponieważ gdy nasze księgowe będą zatrudniały Pana/ią w Pańskiej spółce (np., jako dyrektorów), uzupełnią te dane w umowie o pracę.

 

Jakie uprawnienia posiadają księgowi zatrudniani przez Wasze biuro rachunkowe ?

Każdy księgowy zatrudniony przez biuro rachunkowe które obsługuje naszych klientów posiada licencje Ministra Finansów, oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Dodatkowo każdy księgowy posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu rachunkowości MŚP.

W jaki sposób dostarczam comiesięczne faktury do Waszego biura ?

Skany rachunków/faktur wgrywają Państwo na swoje spersonalizowane konto w systemie CRM, do którego będą mieli Państwo dostęp jako nasi klienci. Dokumenty przesyłamy za dany miesiąc zawsze do 5 dnia następnego miesiąca, a do 15 dnia miesiąca Biuro wysyła mail, z informacją na temat wysokości podatku do opłacenia w danym miesiącu. Dodatkowo na koniec roku będzie przesyłana informacja SMS’em.

 

Czy muszę zapłacić za założenie spółki?

Tak, jest to jednorazowa opłata rejestracyjna 1700 zł. Obejmuje ona tylko opłaty urzędowe: Otworzenie spółki w Anglii, Rejestracja spółki w KRS, tłumaczenie przysięgłe.

 

Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji w biurze Księgowym?

Przed podpisaniem umowy o świadczenie usług należy dokonać rejestracji w naszym biurze poprzez https://www.dezi.pl/?rejestracja,189 . Następnie otrzymują Państwo telefon z BOK w celu potwierdzenia danych osobowych, oraz potwierdzenia uiszczenia opłaty rejestracyjnej poprzez system PayPAl . Jeżeli Państwo nie dokonają opłaty poprzez system PayPal, otrzymają Państwo informację, gdzie należy dokonać przelewu. Następnie przesyłają Państwo skany dowodów osobistych i paszportów, (jeżeli ktoś posiada). Kiedy rejestracja przebiegnie pomyślnie, otrzymają Państwo maila z informacją o danych do systemu i indywidualny kod polecenia. Od tej chwili oczekują Państwo dokumentów umowy spółki. Kiedy biuro otrzyma wszystkie dokumenty związane z siedzibą i oddziałem spółki, przesyłamy Państwu dokumenty wraz z umową do podpisu. Od tej chwili są Państwo obsługiwani przez biuro rachunkowe, i od tego momentu zaczynają Państwo opłacać abonament.

Jakie dokumenty są wymagane przy zawieraniu umowy o prowadzenie rachunkowości z Waszym biurem księgowym? Przy rozpoczęciu współpracy wymagane są dokumenty:

 • rejestrowe firmy
 • podpisane pełnomocnictwo do HMRC
 • podpisanie pełnomocnictwa do Companies House
 • umowa o świadczenie usług

Skany można przesłać na adres email: bok@dezi.pl


Jakie są minusy prowadzenia sp Ltd

Zapewne dla niektórych minusem prowadzenia spółki LTD w UK jest jawność. Dane spółki LTD są publikowane i dostępne dla każdego po uiszczeniu niewielkiej opłaty urzędowej. Także niski fundusz założycielski np.: 1 funt, może powodować obniżenie zaufania do takiej spółki. W przypadku bankructwa spółka może stracić tylko 1 funta.

Należy jednak brać pod uwagę, że w Polsce czy innych krajach Unii spółka LTD traktowana jest dużo poważniej niż dowolna działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną.

W jaki sposób mogę dokonać płatności za usługę Waszego biura rachunkowego ?

Wszystkie wpłaty powinny być realizowane na konto naszego biura w anglii. Do 7-go dnia każdego miesiąca za dany miesiąc. Na Państwa spersonalizowanych kontach w systemie CRM, na Państwa życzenie, będą co miesiąc generowane gotowe blankiety z danymi do przelewu.

 


 • Fragmenty maili od Klientów i odpowiedzi na zadawane pytania

  Co zrobić by wynagrodzenia z brytyjskiej spółki nie podlegały pod Polski ZUS?

  Kiedy, gdzie i jak? - czyli wszystkie informacje na temat uzyskania National Insurance Number.

  Chcę unikać podatków więc byłaby to ta pensja minimalna (641GBP). Aby moc wyplacac sobie wynagrodzenie nazlezy uzyskac nr pracodawcy z HMRC [...]

  Co z otrzymaniem potwierdzenia podlegania pod brytyjski system ubezpieczen - A1?

  Otrzymując wynagrodzenie w UK i płacąc zdrowotne gdzie mam ubezpieczenie?Tagi:skladki zus, zus stawki, działalność gospodarcza, świadczenia zus, zus formularze, zus wysokość składek, zasiłki zus, wskaźniki zus, mały zus, maly zus, niski zus, niższy zus, nizszy zus, optymalizacja składek, emerytura, umowa o prace
 
***GETRESPONSEBLOCK2***