... aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę

Zmniejsz koszty firmy i przenieś ją do Anglii!

Dzięki rabatom (abonament 0 zł) Twoja szczędność roczna będzie wynosić 16 200zł!

Nie licz na emeryturę z ZUS. Sam zadbaj o swoją przyszłość!

Dzięki rabatom (abonament 0 zł) Twoja szczędność roczna będzie wynosić 16 200zł!

Newsletter

Aby natychmiast otrzymać materiały dot. optymalizacji podaj swój mail i imię.

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?


A A A


mały zus - niski zus tylko z DEZI.PL

Składki ZUS cały czas rosną.
Dzięki nam uwolnisz ponad 16 000 zł na rozwój firmy, potrzeby własne lub inwestycje

Dzięki nam możesz optymalnie zarzadzać kosztami
ubezpieczeń społecznych w swojej firmie.

Czy sie opłaca Sp. z o.o i dlaczego?

Podstawową przyczyna dla której omija się spółki z o.o. to aspekt finansowy. Czy się opłaca Sp. z o. o.?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: opłaca się bardziej, niż jest to przyjęte w ogólnej świadomości przedsiębiorców. Często nikt nie rozważają nawet takiej możliwości, a szkoda, bo w niektórych przypadkach decydując się na spółkę z o.o. możemy wiele zyskać....i na dodatek wcale nie jest to takie trudne.

Więc na początek aspekt finansowy. Obawa jest zupełnie nieuzasadniona jeśli chodzi o konieczność wpłaty kapitału zakładowego, czyli owych 5 czy 50 tysięcy złotych bo tych pieniędzy nie trzeba lokować na żadnym koncie.  Są to po prostu środki zadeklarowane jako dostępne, przeznaczone na rozwój działalności, które w praktyce często przekłada się z jednej kieszeni do drugiej i nawet wpłacone na konto mozna wydac juz na drugi dzień np. na marketing. Koszty założycielskie i wyższa cena obsługi księgowej są faktem, jednak w rzeczywistości kwoty te nie są tak przytłaczające, jakby mogło się wydawać.  Pewną niedogodnością może natomiast okazać się konieczność przejścia na pełną księgowość. Pomijając kwestię kosztów, przejrzystość operacji wewnątrz firmy, którą uzyskujemy dzięki tej formie rozliczeń, nie wszystkim przedsiębiorcom wyda się zaletą. A gdy dodamy do tego obowiązek płacenia w niektórych przypadkach podwójnego podatku… No cóż, może wydać się to dziwne, ale nadal uważam, że to się często opłaca. O tym przeczytasz dalej.

 

Potencjalne korzyści z założenia spółki z o.o.

Najbardziej pociągającą cechą spółek z o.o. jest, jak sama nazwa wskazuje, ograniczona odpowiedzialność właścicieli. Z punktu widzenia ponoszonego ryzyka trudno o lepsze rozwiązanie. Przykładem niech bedzie firma, której zadłużenie w związku z brakiem płatności od jednego z kontrahentów osiągnęło jakąś konkretną kwotę i spółka zwyczajnie nie ma możliwosci rozliczyć się z wierzycielami, zakład jest sparalizowany. Wystarczy odpowiednio wczesnie ogłosić upadłości, a właściciel nie odpowie za długi własnym majątkiem. Gdyby jednak prowadził działalność jednoosobową, lub stworzył spółkę cywilną, jego rodzina musiałaby pogodzić się z utratą własnego majatku.

Wbrew ogólnym opiniom tych osób, które nie sa zorientowane w temacie spółek zoo chcielibysmy powiedzieć, że rozsądnie zorganizowana spółka może być bardziej oszczedna w działalnosci przedsiębiorcy niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Dzieje się tak po pierwsze ze względu na oszczędność na składce ZUS, po drugie z uwagi na większe możliwości optymalizacji podatkowej. I tutaj chcemy zwrócić uwagę na ważne linki do artykułów zamieszczonych na stronie głównej portalu oraz na tematy poruszane na BLOGU

Jesli mówimy nadal o finansach to warto wspomnieć o znacznie większych możliwościach kredytowych. W przypadku spółki mamy do czynienia z odrębnym podmiotem, więc jej właściciel nie obniża swojej prywatnej zdolności kredytowej kupując samochód na kredyt firmowy.

 

Przyjrzyjmy się bliżej kilku najczęściej spotykanym zarzutom wobec spółek z o.o.

Pierwszym z nich są podwyższone koszty prowadzenia księgowości. Mogą się one wydawać niepotrzebnym wydatkiem, jednak wielu przedsiębiorców ceni sobie takie rozwiązanie. Pełna księgowość daje daleko lepszy wgląd w sytuację firmy, stany rozliczeń i inne dane przydatne w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Niejedna firma upadała tylko dlatego, że obraz wyłaniający się z ksiąg został zlekceważony.

Pozostając w temacie kosztów za prowadzenie pełnej księgowości, warto nadmienić, że w przypadku niewielkich firm nie różnią się one drastycznie od cen za prowadzenie księgowości uproszczonej. Dla bardzo małych i większych firm koszty nie powinny stanowić problemu.

Niektórzy zwracają uwage na konieczność dwukrotnego odprowadzenia podatku dochodowego: za pierwszym razem od osiąganych zysków spółki, i ponownie przy wypłacie zysku właścicielom, można jednak zlikwidować tę niedogodność poprzez odpowiednią forme wypłaty zysków . Biorąc dodatkowo pod uwagę możliwą oszczędność na składkach ZUS, jest to wariant naprawdę opłacalny. Jak wspomnieliśmy w innych artykułach o konstrukcji Sp. z o. o.  razem z Ltd zyski wypłacane poprzez spółki Ltd dają wymierną korzyść podatkową ( kwota wolna od podatku w UK jest 12 razy wieksza niż w PL a ogólnie mozna zwolnić z podatku na jednego dyrektora nawet około 190 tys zł rocznie! ) Co prawda właściciel jednoosobowej spółki z o.o. jest zobowiązany płacić ZUS na takich zasadach, jak osoba prowadząca działalność gospodarczą, jednak wystarczy, że odstąpi 5% udziałów zaufanej osobie, i obowiązek ten znika.

 

 

Jak bardzo opłaca się konstrukcja małej spółki z o.o. widac w poniższym przykładzie na tabeli. Nadmienimy tylko ze zyskujemy dodatkową oszczedność nie ujętą w tabeli, gdzie podatek umowy o dzieło (800 zł) znika kiedy umowa bedzie realizowana ze spółką Ltd a nie z właścicielem. To dodatkowa oszczedność wynosząca w skali roku dodatkowe 9'600 zł!  Przyjmijmy wiec, że Pan Jan Przedsiębiorczy prowadzący działalność ma kontraktów na ok. 10.000 PLN miesięcznie i tyle ma dochodu. Porównajmy teraz ile z tych pieniędzy zostanie mu w kieszeni jeśli będzie działał jako jednoosobowa działalność, a ile jeśli jako spółka Jan Przedsiębiorczy Sp. z o.o. w której będzie miał 95% udziałów. Dla uproszczenia przyjmiemy obsługę księgową, ZUS i podatek jako jedyne koszty:

 

Analizując powyższe , oczywiscie bardzo uproszczone  porównanie, widzimy wprost, że w wersji Jan Przedsiębiorczy działalność gospodarcza wydajemy rocznie na księgowość, podatki i ZUS 33.600 PLN, a w wersji  Sp. z o.o. 16.860 PLN. To prawie 20 tys. oszczędnosci ! + 9'600 zł jesli umowa o dzieło zostanie zawarta z powołaną sp Ltd

 

To naprawdę jest kawał pieniądza prawda?.  Zapewniamy, że są możliwości takiego zorganizowania spraw spółki, że koszty jej obsługi i płaconych podatków będą o dobrych kilka  czy klikadziesiąt może nawet kilkaset tysięcy ( w przypadku konstrukcji ze sp Ltd) niższe niż w przypadku jakiejkolwiek innej formy prowadzenia działalności – przede wszystkim poprzez ominięcie konieczności płacenia ZUS.


Jeżeli komuś jeszcze za mało było powodów, aby z większą otwartością rozważać założenie spółki, informujemy że nasze biuro ma specjalne upusty dla klientów korzystających z obu księgowości w naszej firmie (tzw PAKIET ksiegowosci brytyjskiej i polskiej). Dla firm majacych mniej niż 10 dokumentów ksiegowych cena jest niższa o 20% od ceny standardowej! ZAPRASZAMY

 

 

 

( na podstawie art. meritoros/Macieja Paraszczaka)

Tagi:skladki zus, zus stawki, działalność gospodarcza, świadczenia zus, zus formularze, zus wysokość składek, zasiłki zus, wskaźniki zus, mały zus, maly zus, niski zus, niższy zus, nizszy zus, optymalizacja składek, emerytura, umowa o prace
 
***GETRESPONSEBLOCK2***